حوالی مفهوم خلاقیت , تکنیک های خلاقیت , انواع خلاقیت , تمرین پرورش خلاقیت


 

خلاقیت چیست

همیشه با خودم فکر می‌کردم که واقعا خلاقیت چیست؟ در جواب این سوال برخی گفتند که خلاقیت یک ویژگی ذاتی است، تنها در بعضی از افراد وجود دارد که با آن متولد شده و خوشبخت می‌شوند. برخی هم برخلاف دسته اول معتقد بودند که این یک توانایی است که همه در بدو تولد، آن را دارا هستند ولی درجات آن متفاوت است. امروزه نظر دوم به کلی ثابت شده است.

اگر شما هنرمند، نویسنده، عکاس یا طراح خیلی خوب باشید، گاهی در یک برهه زمانی از زندگی‌تان به عنوان فرد خلاق شناخته می‌شوید. حتی ممکن است شما ایده ای جدید برای مساله‌ای که در کسب و کار خواه کوچک و خواه بزرگ پیش آمده است، داشته باشید و فکر می‌کنید که ایده ای خلاقانه است. شاید هم داخل کلاس دانشگاه یا مدرسه بوده‌اید، بخشی از فعالیت و پروژه یا نظریه‌‌تان را از طریق راه‌های ارزشمند و جدید ارایه یا تفسیر کرده‌اید و استاد یا معلم از شما بخاطر این خلاقیت و ارزشمندی تقدیر کرده ‌است.

ایده های خلاقانه در بسیار از موقعیت‌ها، شغل‌ها، سرگرمی‌ها و فعالیت‌ها ممکن است ظاهر شود اما با این حال واقعا خلاقیت چیست؟

خلاقیت چیست

خلاقیت چیست؟

خلاقیت از جمله مفاهیمی است که در طی تاریخش تعاریف بسیاری به خود دیده است اما با این حال، بررسی‌های جامعی که بر روی تعریف خلاقیت صورت گرفته است، نقطه مشترک همه آنها این بوده است: خلاقیت شامل تبدیل ایده ، تخیل و رویا هایتان به واقعیت است. همچنین علاوه بر این نقطه مشترک، دو مفهوم تازگی و نو بودن به همراه ارزشمندی و مناسب بودن مدنظر گرفته‌اند. در حقیقت می‌توان گفت :

 

خلاقیت چیست

 

وقتی شما خلاق هستید که بتوانید الگوهای پنهان را ببینید، بین پدیده‌هایی که ظاهرا هیچ ربطی به هم ندارند، ارتباط برقرار کنید یا ایده‌ای جدیدی را به وجود آوردید. در کل شاید به توان این ادعا کرد که خلاقیت شامل دو فرایند است : تفکرکردن سپس تولید یا خلق کردن.

میهای چیکسنت میهای (Mi haly Csikszentmihalyi) روان شناس نامدار و نویسنده کتاب ((خلاقیت: جریان و روانشناسی کشف و اختراع)) تعریفی زیبا و جامع درمورد این لغت داده است. او این گونه خلاقیت را تعریف می‌کند: خلاقیت سرچشمه اصلی معنای زندگی در ماست و بیشتر پدیده‌هایی که جالب، مهم و بشری هستند نتیجه خلاقیت است. وقتی‌ که شما درگیر خلاقیت می‌شوید، احساس می‌کنید که شما در زندگی الان تان خیلی کاملتر از سایر زمان‌های دیگر در زندگی‌مان هستید.

علاوه بر کتاب، میهای چیکسنت میهای در سخنرانی  (TED talk) درمورد جریان و فرایند خلاقیت توضیح می‌دهد که با نام راز خوش‌بختی شناخته شده است. در این سخنرانی او می‌گوید که وقتی ما کاملا درگیر پدیده‌های جدید و خلاق می‌شوید مانند نوشتن موسیقی، شما به اینکه بدن‌تان الان چه حسی دارد یا دیگیر چه مشکلاتی در خانه هستید، توجهی نمی‌کنید.

 

خلاقیت

خلاقیت از کودکی تا بزرگسال (مرور مختصر)

ما انسان‌ها زندگی را با خلاقیت شروع می‌کنیم اما زمانی که بزرگتر می‌شویم، فکر می‌کنیم که خلاقیت مان تمام شده‌است. بهتر است به جمله بالا خوب فکر کنیم. برای مثال هنگامی که ما کودک بودید، داخل کلاس‌ نقاشی به این فکر می کردید که چگونه به ستاره‌ها برسید اما زمانی که بزرگتر می‌شوید در مورد واقعیت‌ها صحبت می‌کنیم، راه‌های مستقیم و باریک را امتحان می‌کنیم و مالیات‌مان را پرداخت می‌کنیم.

افراد خلاق همیشه بیشترین حمایت از جانب محیط را در محل کار ندارند به این دلیل که آنها ممکن است درمورد داشتن تفکر غیرعادی و فقدان دانش آن در نوآوری کسب وکار صحبت کنند. تحقیقات اثبات می‌کنند که  رفتار غیرخلاقانه به مرور زمان یاد گرفته می‌شود. بر اساس تست خلاقیت جورج لند، بچه‌های جوان نوابغ خلاقیت هستند و کم شدن خلاقیت با بزرگ شدن آنها مرتبط است.

برخی از معروف‌ترین انواع تعریف خلاقیت

خلاقیت از جمله مسایلی که درباره ماهیت آن تاکنون بین محققان و روانشناسان توافقی به عمل نیامده است. وجود خلاقیت آن چنان بدیهی است که شاید این بداهت مانع از تعریف مشخص از آن شده است. در زیر برخی از معروف ترین انواع از تعریف خلاقیت ارایه می گردد:

 1. خلاقیت داشتن توانایی تفکر به علاوه کشتن ویروس های ذهنی است.
 2. خلاقیت چیست؟ دیدن به نوعی دیگر.
 3. رهایی از عادت های ذهنی را خلاقیت می‌نامند.
 4. فرایند تغییر، توسعه و تکامل در سازمان‌بندی حیات ذهنی است.
 5. دور شدن از چیزهای واضح و معمولی یا قطع رابطه بر پایه عادت را خلاقیت نامیده‌اند.
 6. نگاهی متفاوت به پدیده‌هایی که سایر مردم نیز آنها را می‌نگرند.
 7. آواز خواندن با نت‌های خویش را گویند.
 8. خلاقیت یعنی اینکه نگاه به چیزهای معمولی و پیش‌پاافتاده و دیدن چیزهای فوق‌العاده و غیرعادی در آنها.
 9. خلاقیت چیست؟ یعنی دیدن چیزی که وجود.
 10.  خلاقیت یعنی استعداد ابتکار و خلق کردن که به صورت بالقوه در هر فردی و در هر سنی وجود دارد و با محیط اجتماعی و فرهنگی در رابطه تنگاتنگی دارد.

جملاتی بازدارنده خلاقیت یا موانع خلاقیت

 • نه 
 • شدنی نیست ( که با تکان دادن سر و جال و هوای قاطعانه گفته می‌شود).
 • این احمقانه ترین چیزی است که تا به جال شنیده‌ام. 
 • آزه، ولی اگر این کار را بکنی... (پیش بینی یک وضعیت مصیبت‌وار)
 • ما سال‌ها قبل این ایده را امتحان کرده‌ایم. 
 • تاحالا که کارها خوب پیش رفته؛ چه نیازی به این کار هست؟
 • من اشکالی در روند کنونی کارها نمی‌بینم.
 • زیاد عملی به نظر نمی‌رسد. 
 • تا به حال هرگز چنین کاری نکرده‌ایم. 
 • بهتر است واقع بین باشیم.
 • برای این کار مهلت تعیین شده - وقت پرداختن به ایده تو نیست. 
 • در بودجه پیش بینی نشده است. 
 • شوخی می‌کنی؟
 • بهتر است از موضوع پرت نشویم. 
 • این ایده های عجیب را از کجا آورده‌ای؟

 

ادامه دارد


نظرات (۲)

 • فالوورفوری
  چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸ , ۱۱:۳۰

  توجه به خلاقیت و مفهوم اون خیلی برای کسب و کارها مهمه . امیدوارم که به این مقوله هم بپردازید.

 • ali
  چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸ , ۲۰:۴۵
  mataleb khob va jalebi bood mamnoon az eshterak gozariton
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

حوالی مفهوم خلاقیت , تعریف خلاقیت , تکنیک های خلاقیت , تمرین خلاقیت

مفهوم و تعریف خلاقیت، انواع خلاقیت، خلاقیت هنری و مدیریتی به همراه ایده های خلاقانه